Кіноархів

ДЕ ТИ, АДАМЕ? ПРЕМ’ЄРА ПОКАЗ 12.09 14:30. КВИТКИ ВЖЕ У ПРОДАЖУ
ЗА
Країна/Студія: Україна, Греція
Рік виходу: 2019
Жанр: Документальний
Актори: Переклад: Монах Мартірій (Кухкюнен), Володимир Теліженко, Монах Авель (Щулькін), Черниця Нектарія (Мак Лі)
Режисер: Олександр Запорощенко
Опис:

Демонструється грецькою мовою із українськими субтитрами

Стрічка занурює глядача у життя братії одного з древніх монастирів Святої Гори Афон.
Віддалене від мирської суєти та цивілізації, усамітнене чернече життя вражає насиченістю, адже воно сповнене виняткових реальних персонажів, дійсних «несвятих святих» — ось яким воно постає на екрані з-під нашарувань світських скороминущих пріоритетів. Глядачі прилучаються до абсолютно безпрецедентного способу життя чернечої громади, який виник тисячі років тому і збережений дотепер.

Події фільму «Де Ти, Адаме?» розгортаються у монастирі Дохіар, що стоїть на Святій Горі Афон, на південно-західному узбережжі півострова Афон, що омивається водами Егейського моря. Цей півострів ще з Х ст. переданий у виключне користування монахів східного християнства. Величні образи природи чергуються з картинами майже безперервних чернечих трудів і молитов; це змальовує та стверджує динамічний взаємозв’язок людини та природи, а ще нагадує про рай, за яким усі ми в глибині душі потай тужимо.

Проте перлиною розкішного візантійського ландшафту є монахи; фільм делікатно відхиляє завісу, яка зазвичай приховує чернече життя на Афоні, особисті радості, сподівання та слабкості кожного монаха. Завдяки цьому ченці постають перед глядачем у всій їхній живій, теплій самобутності. Запросивши до свого середовища авторів стрічки, а з ними і глядачів, монахи сподіваються нагадати кожному про його особисте воскресіння.

Ключової постаттю фільму є старець монастиря, ігумен Григорій (Зуміс), нині покійний. Його багаторічний досвід пастирського служіння збагатив його глибоким і проникливим розумінням ввірених його піклуванню душ, із їхнім непозбувним прагненням відновитися до стану, властивого Адаму до гріхопадіння.

Про фільм:
Настоятель монастиря на горі Афон наближається до кінця свого довгого життя та розмірковує про фізичні та духовні труди, навіть і про біль, спричинений зневагою, котрі є необхідними як для мирного життя в земному, а колись і у небесному раю.
Ігумен і вся громада православного монастиря Дохіар на Святій Горі приймають на себе  всі труднощі, карколомну працю і страждання, притаманні життю в ім’я Христа та за ідеалами монашеського служіння. Життя ченців, як і їхня музика, — це зворушливе, щире благання до Бога від імені людини та світу, благання, що глибоко схвильовує глядача.
У дощі, морі, землі і деревах браття вчуває заклик до найглибшого умиротворення, яке монахи обертають на радість через поклоніння Богу. Подібно до того, як вони будують стіни з дикого каменю та добувають прожиток з того, що їм дає природа, так і своє духовне життя монахи вибудовують з послуху, всенічного бдіння та виснажливої фізичної праці.

Ми бачимо, що монахи — загартовані люди, здатні трудом і молитвою зводити міцні підпірні стіни для захисту від невгамовного моря. Море — це метафора світу, а стіна — метафора чернечої держави або ширше – монашеської цивілізації. Дзвін ковальського молота перегукується з ударами дерев’яного била, що закликає до молитви, за якою знову треба повертатися до праці!

Ігумен Григорій розмірковує над життям монахів і веде бесіду з режисером на камеру. Потрібні величезні зусилля і труд, каже він, інакше монастир обернеться на «купу каміння».

Старець визнає, що шкодує про багато речей у своєму житті, передусім, про те, що став священником і настоятелем, на котрого лягає відповідальність за гріхи і гріхопадіння інших. Щодня він плаче над браттям і над монастирем.

Отець Григорій також пояснює сенс монашеського життя. Триває будівництво підпірної стіни, щоб убезпечити монастир від натиску моря. Ми уявляємо собі оазу на землі, створену на землі, відвойованій у моря, та щиро захоплюємося колосальною працею, якою вимагає все в монастирі. Всенічне бдіння відкриває зоряну ніч в усій її величній славі та зворушливій красі. Святість; уклінна молитва; молитовна підготовка: чудотворна ікона монастиря, його перлина, відома в усьому Православному світі та поза ним, принесена у головний храм. Це виняткова подія.

Хоча в монастирі зберігається ікона Діви Марії Скоропослушниці, та настоятель нагадує нам, що відповідь на нашу молитву надається не миттєво, а своєчасно.
Проголошується Воскресіння Христа, і все навколо – радість і світло! Лунають урочисті дзвони, їм вторить щасливий сміх.

Ми рушаємо до вершину гори Афон і входимо до каплички, занесеної снігом. Нам знову нагадують про істинність слів настоятеля. Без великих зусиль монашеський спосіб життя неможливий. І у фіналі стрічки відбувається дещо вражаюче: монастир міняється з глядачем місцями та звертається до нього з питанням: «Де Ти, Адаме?»

Особливості створення фільму посприяли повному зануренню глядачів у події фільму, бо крім того, що всі персонажі є реальними, продюсер стрічки — диякон Олександр Плиска (автор ідеї фільму), протягом 10-и років щорічно проводив у монастирі Дохіар  чверть року. Там він жив пліч-о-пліч з монахами, поділяючи з ними побут, труд і молитву. Саме ця обставина подарувала нам можливість показати зазвичай приховане, але насичене життя братії монастиря Святої Гори Афон зсередини, передати його неповторну атмосферу.

Про авторів фільму

протодиякон Олександр Плиска
Ідея створення документального фільму виникла ще у грудні 2005 року, коли Олександр познайомився з головним героєм майбутньої стрічки — ігуменом Афонського монастиря Дохіаром Герондою Григорієм (Зумисом), нині вже покійним. І цей неймовірно життєрадісний, велелюбний і харизматичний чоловік дійсно став окрасою та ключової постаттю практично кожної сцени, сповнивши стрічку своєю вірою та енергією. Завдяки фільму глядачі знайомляться із людиною виняткової мудрості та прозорливості, яка зрозуміла так багато про цей світ і про людську душу та розповіла про це так просто та проникливо.

Олександр Запорощенко

  • Сердце Сараєво за кращий Документальний фільм, Сараєвський кінофестиваль, Боснія і Герцоговина 2013
  • Кращий документальний фільм, Кінофестиваль Raindance, Лондон 2013
  • Кращий Міжнародний Документальний Фільм, Міжнародний Фестиваль Документального Кіно DOCsDF, Мехіко Сіті 2013
  • Віденська премія за кращий Документальний фільм, Відень, 2013
  • Премії Ерсте Банк Фільм MoreVALUE, Viennale, Відень 2013
  • Кращий Європейський Незалежний Документальний Фільм, Європейський Незалежний Кінофестиваль 2014

Режисер про фільм
Ідею фільму запропоновав мій друг, протодиякон Олександр Плиска, котрий впродовж десяти років проводив три місяці у монастирі Дохіар, де цілком поділяв з браттям їхнє життя. Цим було поступово збудовано підґрунтя для проникнення «за лаштунки», зйомок і представлення публіці унікального способу життя ченців та атмосфери обителі зсередини.

Коли я вперше опинився на Святій Горі, я уважно спостерігав життя Афонських монахів. І від перших днів я поставив собі два завдання: уникати поверхневого погляду на все, що відбувається, та, по-друге, знімати максимально тактовно і делікатно, з врахуванням усіх етичних моментів. Я спілкувався з монахи, а вони звичайні люди з плоті і крові, вони не літають по небу і не ходять по воді. Щоденна, від ночі загальна молитва в храмі, щоденні труди на кухні, в садах і на городах, на будівництві, постійний прийом гостей. Повна взаємна самовідданість. Щирі стосунки між ченцями. Тут я вперше зустрів людей, котрі не ховаються від Бога за мирською суєтою. Насправді ж кожен з нас, подібно до Адама після гріхопадіння, ховається від Бога за розвагами, побутом, роботою, рутиною та суєтою. А зрештою з цього і складається все наше життя! А чернече життя на Афоні — це вихід на зустріч з Богом, свідомий, рішучий, віч-на-віч. Монахи, можливо, складають якусь одну тисячну частку людства. Отже, на тисячу людей знаходиться лише один, хто почує божественний поклик, припинить ховатися, кине всі мирські турботи — і вийде на зустріч з Богом.

Премії і номінації
Офіційна програма «Вікно в Європу» 2019
Кінофестиваль «Покров» Гран-прі 2019
Офіційна програма PÖFF Талліннський кінофестиваль 2019
Офіційна програма Краківський кінофестиваль 2020

Рік випуску: 2019
Хронометраж: 80 хв.
Країна виробництва: Україна
Жанр: документальний
Оригінальна мова: грецька
Субтитри: українська

Переклад: Монах Мартірій (Кухкюнен), Володимир Теліженко, Монах Авель (Щулькін), Черниця Нектарія (Мак Лі)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Мова дубляжу: українська
Прем'єра в кінотеатрі "Дружба": 12.09.2020

14:30

70 грн.

Сьогодні на екрані:

  • Велетні Ла-Манчі
  • Я, «Побєда» І Берлін
  • Мисливці На Привидів: Крижана Імперія
  • Ґодзілла І Конґ: Нова Імперія
  • Ґодзілла І Конґ: Нова Імперія
  • Незабаром:

  • Материнський Інстинкт
  • Ми, Наші Улюбленці Та Війна
  • Омен: Початок
  • Сезон Полювання
  • Приборкувачка Драконів
  • Повстання Штатів
  • Залишити коментар:

    Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: